Poslední dobou se začíná stále častěji mluvit o ropě a zemním plynu z břidlic. USA má již nakročeno k nezávislosti na dováženém zemním plynu a ropě. Ekonomové tvrdí, že díky tomuto by Spojené státy americké mohly opět nastartovat ekonomiku. Vždyť levné energie jsou nejlepší ekonomický nástroj na konkurenci, stejně jako levná pracovní síla. USA tedy nehází pomyslný bílý šátek, ale bojuje a první místo nechce ztratit.
V Evropě se v tuto doby díváme na USA jako na průkopníka. Kde jaká země, která by potenciálně mohla mít nějaké zásoby ropy a zemního plynu z břidlic, uvažuje o jeho těžbě. Těžařské společnosti si brousí zuby. Evropské země zadlužené až po uši vidí spásu, peníze. Příkladem může být Polsko, které by mělo mít opravdu velké zásoby. A jak to vypadá u nás? V České republice politici zprvu povolili výzkum, ale teď nepatrně couvají, neboť se lidé bojí o vodu a životní prostředí a protestují. A stojím za němi.
Můj názor na tuto problematiku je jednoduchý, strčit 5-10 let hlavu do písku a zajímat se o důležitější věci.
Naše republika je opravdu malá, nebude mít velký vliv ani zisk z této těžby. Obyvatelstvo je rozmístěno téměř bez prázdných míst a určitě by se ho to dotklo. Riziko ekologické katastrofy tu je a nikdo nemůže říct, že není. Nevidím žádný důvod, proč si v této experimentální těžbě zamořit naši zemi. Politici by si napakovali kapsy úplatky. Stát by nic nezískal, protože úsporný rozpočet prostě nikdy sestaven zatím nebyl (pseudoúspory tu ale máme a vedou do pekla). Nečekejme ani, že politici získanými penězi umoří státní dluh. Navíc lidé by přišli o krásnou přírody, čistou vodu a přírodní rezervace s chráněnými rostlinami a živočichy.
Nejjednodušší bude, nechat prozatím břidlice břidlicemi. Pokud se Polsku (nebo jiné zemi) podaří těžbu opravdu rozjet, ropa a zemní plyn nám zlevní. Nebude třeba kvůli pár litrům drancovat naši přírodu. Lidé tak či tak nic nezískají navíc, ale mohli by o dost přijít.
Moje rada? Nemusíme všechno bohatství hned a honem vytěžit. Proč musíme být první zrovna v těchto pochybných záležitostech, to opravdu nechápu. Počkejme a uvidíme, alespoň dokud je většina národa proti. Politici by nás měli poslouchat, ne naopak.
Přidat komentář