Povodně nikomu nezávidím, je to hrůzostrašná zkušenost a postižené vážně lituju. Rád bych se ale vyjádřil k pár naprosto zarážejícím skutečnostem, které musí každého rozumného člověka zarazit.
Každoročně vidím v televizi, novinách nebo na internetu, zaplavené nové vilové čtvrtě. Nové výstavby v záplavových oblastech po celé republice je evergreen po každých povodních. Města a vesnice staví hráze, lidé skoupím levnější stavební pozemky, které jsou tak 1-3metru nad hladinou. Levné bydlení, úžasné, nemyslíte? Pojišťovny uchlácholí plány radnic na další boje s vodu, stavbami dimenzované na 100leté povodně, které se většinou nakonec ani nepostaví. Chyba je i na úrovni měst, které lákají nové obyvatele na parcele patřící vodě. Takto zastavěných území je opravdu moc. To nejsou jenom nové satelity u měst, to nejsou jen nové ulice blíže k vodě, kde dřív byly jen zahrady, to jsou i super/hyper-markety, obchodní centra či nové průmyslové oblasti. Dnes se vody nikdo nebojí, ona to pojišťovna proplatí a když ne? Budu chtít peníze od dárců (čti od vás, co si myslíte, že pomůžete potřebným), od měst, od státu, od EU. Právě tyto stavby by neměli dostat ani korunu! Lidé z těchto území, co bojují s vodou každých pár let dobře vědí, že jsou to záplavové oblasti a jen si většinou klepou na hlavu. Nemluvě o nové taktice, postavit dům bez sklepů na navezené zemině cca 1 metr a je rázem mimo nebezpečí. Peníze by měli naopak dostat všichni ostatní. Těm kterým spadne dům nebo nechtějí již prožívat vodní muka, těm by měla města vyjít vstříc. Měla by v územním plánu navrhnout zástavbu mimo záplavové oblasti. Motivovat lidi k přesunu, respektive bez dotaci, stačilo by nějaká rozumná volba výměny pozemků. Nechci nikoho vystěhovávat, ale situaci bych řešil. Žádné nové stavby a budovy, a kdo by chtěl, aby mohl vodě utéci. Ne každý to psychicky zvládá, každých 5let, to by měl stát napravovat.
Druhá tvář povodní jsou povodňové hráze. Hráze zachraňují města a vesnice a opět nechcu shazovat snahu pomoci lidem. Jedno ale tu ale je. Hráze jsou výborný vynález, bohužel nikdo neřeší situaci komplexně. Situace se řeší stylem: "byly tu povodně, postavíme si hráze, dostaneme dotaci". Druhým rokem se to stane v jiném místě. Dnes tu máme hráze v každém městě... no aby zemědělci nemuseli dostávat povodňové (říkám nesmyslné) dotace, tak ochráníme i pole. Razíme teorii, vystavět zeď od pramene k hranicím, když to přeteče, dostaneme dotaci na vyšší hráze. Odskáče to obec, která nestíhá stavět do výšky. Situaci dokonale vystihuje projekt se kterým jsem se setkal. Projekt na výstavbu rybníka v oblasti, kde se držela voda a nebylo výhodné tu pěstovat plodiny. Paradoxem bylo to, že 100metrů od dotyčného místa, byla postavena nová fabrika na místě mokřadů odkud se voda přestěhovala. Výsledek projekt dostal milionové dotace z EU (čti byly utraceny tvé peníze za to, že to někdo blbě vymyslel, respektive asi při stavbě nemyslel vůbec). Vytváření milionových euro-datačních remízků pro boj s erozí, kdy zemědělci nedodrží zásady, zasadí turkyňu (Kukuřici) ze svahu do nížiny a půda je stejně odplavena hned vedle remízku, mě také neuklidňuje.
A přitom by stačilo myslet.
Přidat komentář